Piliç Satın Alırken

Piliç Satın Alırken

Sağlık ve hijyen açısından, tavuk eti keserken, gıda zehirlenmesine yol açabilecek çiğ tavuğun suyunu emme ihtimali olan “ahşap” et tahtası yerine, mermer tezgah ya da plastik türevi malzemelerden yapılmış kesme blokları üzerinde kesim yapılması tavsiye edilir. Bu hususa kendi evinizde özen gösterdiğiniz gibi, tavuk etini satın aldığınız yerde de özen gösterildiğinden emin olun.

Diğer tüm et ürünleri gibi tavuk eti de, uygun koşullar altında saklanmadığı taktirde, çok çabuk bozularak gıda zehirlenmesine ve diğer risklere yol açabilir. Dolayısıyla, beyaz et ürünlerinin nihai tüketiciyle buluştuğu satış noktalarına hangi koşullarda ulaştırıldığı, satış noktasındaki saklama koşulları ve hatta siz nihai tüketicinin ürünü satış noktasından aldıktan sonra evinize hangi koşullarda getirdiğiniz, son derece önemlidir. Örneğin, özellikle sıcak yaz aylarında tavuk etini satın aldıktan sonra hızlı bir şekilde tüketmeye ya da çok kısa bir sürede buzdolabına koymaya özen göstermelisiniz.

“Soğuk zincir”, donmuş ya da çabuk bozulan gıdaların, raf ömrü süresince sağlıklı ve taze kalmasını sağlamak amacıyla, üretildikleri noktadan nihai tüketiciye ulaştığı noktaya kadar belli bir ısı seviyesi korunarak, sağlıklı ve hijyenik koşullarda nakledilmesi ve muhafaza edilmesini ifade eder.

Soğuk zincirin herhangi bir noktada kırılması, üründe zararlı mikro-organizmaların üremesine, dolayısıyla ürün içerisindeki yararlı maddelerin etkisini yitirmesine ve hatta sağlığa zararlı hale gelmesine yol açar. Bu nedenle, gerek üreticilerin ve satıcıların gerekse tüketicilerin bu hususa azami özeni göstermesi son derece önemlidir. Bu noktada, soğuk zincire tabi olan ürünler söz konusu olduğunda, tüketicilerin üzerine düşen, bu ürünleri satın alırken, buzdolabında saklarken ve pişirirken son derece dikkatli olmaktır. Bozulduğu taktirde insan sağlığı açısından büyük bir risk taşıyan tavuk etini satın alırken de, mutlaka güvenilir ve sürekli alışveriş yapılan yerler tercih edilmeli, ambalajın üzerindeki üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Tüketicimizin sofrasına ulaştırdığımız ürünlerin soğuk zincir kapsamında korunmasına azami özeni göstermek, Beyza Piliç’in kalite prensiplerinin en önemlilerinden birini teşkil etmektedir.